Ласерско скенирање [м3г2лс]

Студијски програм
Геодезија
Врста и ниво студија
мастер академске студије
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
6
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
3
2
0
0
Методе извођења наставе

Настава се изводи кроз аудиторна предавања уз коришћење презентационе технологије. Предавања су праћена вежбама у рачунарској учионици, где студенти стичу практична знања и вештине потребне за припрему и извођење пројекта ласерског скенирања, као и обраду добијених података.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
30
30
40
0
0
Циљ предмета

Упознавање студената са основним принципима, технологијом и применама ласерског скенирања. Курсом је обухваћено ласерско снимање из ваздуха, као и терестричко и мобилно ласерско скенирање.

Исход предмета

Након полагања предмета студент је у стању да: наведе и објасни: основне принципе ласерског скенирања, процедуре код припреме и извођења ласерског скенирања и обраде прикупљених података, технологију која се користи за ласерско скенирање и обраду података  и области примене ласерског скенирања; користи и примени софтверске алате за: планирање ласерског снимања, калибрацију система и регистрацију облака тачака, сегментацију и класификацију облака тачака, израду дигиталних модела терена и 3Д модела на основу облака тачака.

Садржај предмета

Основни мерни принципи и компоненте ласерских скенера. Ласерско скенирање из ваздуха (основе, технологија, оперативни аспекти). Терестричко ласерско скенирање (основе, технологија, оперативни аспекти). Мобилно ласерско скенирање. Калибрација и регистрација. Обрада и управљање подацима ласерског скенирања (визуелизација облака тачака, формати и софтверски алати за податке облака тачака). Филтрирање облака тачака и израда ДМТ-а. Екстракција појава из података ласерског скенирања (путеви, зграде, вегетација и сл.). Тачност, обезбеђење и контрола квалитета ласерског скенирања. Интеграција са другим сензорима. Примене ласерског скенирања (шумарство, инжењерство, заштита културног наслеђа, итд.).

Литература

Ж. Цвијетиновић, Ненад Бродић.: Ласерско скенирање, 2018.

G. Vosselman, H. G. Maas: Airborne and Terrestrial Laser Scanning, CRC Press - Taylor and Francis Group, 2010.

J. Shan, C. K. Toth: Topographic Laser Ranging And Scanning: Principles and Processing, Whittles Publishing, CRC Press - Taylor and Francis Group, 2008/2018.

K. Kraus: Photogrammetry: Geometry from Images and Laser Scans, Walter de Gruyter, 2007.

 

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011