Одржавање и енергетска ефикасност објеката [m3o2oe]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
мастер академске студије
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
4
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Настава се изводи коришћењем Power Point презентације, као и кроз индивидуални рад са студентима на изради елабората.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
0
50
15
35
0
Циљ предмета

Упознавање студената са значајем одржавања објекaта у фази експлоатације, као и са мерама одржавања и санације за различите врсте објеката.Упознавање студената методама прорачуна из области енергетске ефикасности зграда, као и саактуелном законском регулативом за енергетску сертификацију зграда.

Исход предмета

Оспособљеност студената да разумеју карактеристике квалитетног одржавања грађевинских објеката, разумеју утицај одржавања објеката на његову функционалност и трајност, на укупне операционе трошкове објекта у фази експлоатације,као и да самостално предлажу потребне мере одржавања и санацијекао и мере енергетске санације и врше оцену предложених мера са различитих аспеката у циљу избора оптималне стратегије одржавања објекта.

Оспособљеност студената да примене стечена знања у пројектовању и извођењу енергетски ефикасних објеката, као и за примену правилника о енергетској ефикасности зграда и правилника о условима, садржини и начину издавања сертификата о енергетским својствима зграда.

Садржај предмета

Основе управљања објектом у фази експлоатације. Важност одржавања објеката. Основни појмови и организација одржавања. Правна регулатива у области одржавања објеката. Узроци оштећења објекта. Трајност појединих типова конструкција и елемената објекта. Преглед и оцена стања објекта. Планирање одржавања објекта. Процена трошкови одржавања. Оптимизација избора мера одржавања.. Специфичности одржавања објеката високоградње, путне инфраструктуре, хидротехничких објеката и мостовских конструкција.

Арихитектонско-урбанистички аспекти енергетске ефикасности грађевинских објеката. Услови грађевинске физике и провођење топлоте у телима. Методологија прорачуна потребне енергије за грејање и хлађење. Енергетски добици. Примери прорачуна и израде Елабората енергетске ефикасности за карактеристичан објекат. Пример израде пасоша енергетске ефикасности за нови или постојећи објекат. Енергетски преглед зграде. Мере за унапређење енергетске ефикасности зграда. Енергетска санација објеката и оптимизација избора енергетски ефикасних мера. Законска регулатива за енергетску сертификацију зграда.

Литература

Д. Шумарац: Енергeтска ефикасност зграда, Грађевински факултет, Београд, 2005.

B. Capehart, W. Turner, W. Kennedy: Guide To Energy Management. 4th edition, The Fairmont Press 2003.

D. Cotts, K. Roper, R. Payant: TheFacility Management Handbook, 3th edition, American Management Association AMACOM, 2010.

Правилник о енергетској ефикасности зграда

Правилник о условима, садржини и начину издавања сертификата о енергетским својствима зграда.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011