Пројектовање организације и технологије грађења [m3o2oг]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
мастер академске студије
Статус предмета
обавезни
ЕСПБ
6
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
3
2
0
0
Методе извођења наставе

Аудиторна предавања уз помоћ презентационе технологије. Методске јединице праћене су одговарајућим описним или рачунским примерима и реалним примерима из праксе. Вежбања почињу кратким објашњењима, а потом студент решава индивидуално свој задатак. 

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
30
10
30
30
0
Циљ предмета

Упознавање са циљевима организације радова, начином коришћења релевантне техничке и уговорне документације за планирање тока радова и пројектовање система за подршку и праћење реализације пројектних циљева. Упознавање са принципима и методама за обезбеђење организационих, кадровских, технолошких и финансијских услова за реализацију радова у складу са прописима и захтевима уговорне документације.

Исход предмета

Оспособљеност студената да разумеју принципе и циљеве процеса пројектовања система за подршку производних (градитељских) процеса. Оспособљеност за самосталну израду Пројекта организације грађења на основи усвојене методологије.

Садржај предмета

Упознавање студената са садржајем и редоследом израде делова Пројекта организације грађења. Прикупљање података и анализа услова рада. Анализа објекта и дефинисање фронтова рада. Утврђивање технолошких могућности предузећа и анализа структуре поделе посла. Анализа капацитета машина и опреме. Анализа ризика и мере за елиминацију или смањење ризика. Димензионисање објеката градње и дефинисање траса привремених инсталација. Анализа транспортних путева и мере спољног транспорта. Припремни радови. Шема организације градилишта. Мере и нормативи заштите на раду. Конфликти у току реализације пројекта. Шема управљања и руковођења пројектом. Организација тима за управљање пројектом. Примена пројекта организације грађења - потребе праксе и стварност. 

Литература

Б. Трбојевић: Организација грађевинских радова, Грађевинска књига, Београд, 1980.

Д. Аризановић: Технологија грађевинских радова, Универзитет у Београду, Београд, 1997

Б. Ивковић, Д. Аризановић: Организација и технологија грађевинских радова са решеним проблемима Грађевински факултет, Београд, 1990.

Д. Аризановић, П. Петронијевић, Д. Бељаковић: Технологија грађевинских радова, Универзитет у Београду, Београд, 2015.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011