Мерење неелектричних величина у грађевинарству [грд1нв]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
докторске студије
Наставник
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
8.5
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
4
0
0
2
Методе извођења наставе

Теоријска настава се изводи аудиторно кроз предавања и консултације у вези семестралног рада. Практична настава се изводи у лабораторији кроз практично мерења , аквизицију резултата и обраду резултата мерења.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
0
40
50
0
10
Циљ предмета

Упознавање студената са принципима рада мерних система за мерење разноврсних неелектричних величина у грађевинарству кроз опис принципа рада сензора, као и система за обраду и аквизицију мерних сигнала и на тај начин их припреми за  практична мерења у оквиру докторске дисертације.

Исход предмета

Студент је упознат са  принципима рада сензора и мерних система за мерење разноврсних неелектричних величина у грађевинарствукао и принципима аквизиције и обраде сигнала. Кроз семестрални рад се упознаје са сензорима и мерним системима који су од значаја за специјалну област грађевинарства којом се бави

Садржај предмета

Теоријска настава

Структура мерних система за мерење неелектричних величина,  аквизицију и обраду мерних сигнала. Статичке и динамичке карактеристике мерних претварача.. Принципи рада отпорних, индуктивних капацитивних, фибероптичких, пиезоелектричних,  претварача на бази Доплеровог ефекта . Статичке и динамичке карактеристике мерних сигнала са сензора, (амплитудска и фазна карактерстика, Фуријеова анализа..). Мерни мостови. Филтрирање, појачавање и линеаризација мерних сигнала .  Виртуелни мерни систем и његови делови. Сензори који се користе у оквиру интелигентних материјала, структура и грађевина. Бежични сенѕорски системи. Примена фибероптичких уграђених сензора за праћење стања структуре у реалном времену.

Студијски истраживачки рад

Експериментално одређивање динамичких карактеристика мерних система I и  II реда. Мерење релативних истезања на конзоли помоћу мерних трака. Мерење релативне влажности.  Мерење температуре термистором. Мерење  помераја помоћу сензора са оптичким влакнима.

Део наставе представља израда семестралног рада  у оквиру кога студент проучава и описује мерне системе  од посебног значаја за израду његовог докторског рада.

Литература

1. Електроника и мерења у грађевинарству и геодезији/ Миливоје Симић - Београд : Атријум 1994.  

2. Физичко-техничка мерења / Драган Станковић - Београд : Научна књига ,1996. 

3.  Theory and Design for Mechanical Mesurements / Richard S. Figliola, Donald E. Beasley - John Wiley&Sons Inc, 2000. 

4. Fiber Optic Smart Structures / Еric Udd - New York : John Willey &Sons Inc, 1995.  

5. Practical Interfacing in the Laboratory/ Derenco E. Stephen - Cambridge : Cambridge Univ. press, 2003

6. Oдабрани чланци , каталози и проспекти произвођача појединих претварача и система за мерење

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011