Савремене дрвене конструкције [м3к1дк]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
мастер академске студије
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
4
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Теоријска настава се изводи кроз аудиторна предавања уз помоћ презентационе технологије. Практична настава се изводи кроз вежбе са објашњењимарачунских примера и израдом задатака индивидуално или у малим групама.Обилазак изведених објеката и градилишта.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
20
30
0
50
0
Циљ предмета

Упознавање студената са технологијом производње и основним својствима лепљеног ламелираног дрвета и унакрсно ламелираног дрвета, као и са принципима пројектовања и извођења конструкција од ових материјала.

Исход предмета

Оспособљеност студената да самостално вршe димензионисање елемената конструкција од лепљеног ламелираног дрвета и унакрсно ламелираног дрвета, као и конструисање и прорачун веза. Оспособљеност за решавање диспозиције конструкције хале од лепљеног ламелираног дрвета.

Садржај предмета

Област примене конструкција од лепљеног ламелираног дрвета и унакрсно ламелираног дрвета. Технолошки процес производње. Конструкцијске појединости. Основе пројектовања и израда опште диспозиције конструкције хала од лепљеног ламелираног дрвета. Прорачун носивости, стабилности и употребљивости елемената конструкција од лепљеног ламелираног дрвета (прави носачи, закривљени носачи, носачи са закошеним ивицима, лучни носачи, конструкције рамова). Конструкције за обезбеђење бочне стабилности. Спрегови. Конструисање и прорачун веза. Основе пројектовања зграда од унакрсно ламелираног дрвета. Прорачун носивости, стабилности и употребљивости плочастих елемената од унакрсно ламелираног дрвета. Методе повезивања елемената. Крутост зграда за дејство хоризонталних утицаја. Спeцифичности у извођењу.

Литература

И. Глишовић, Б. Стевановић, М. Тодоровић: Прорачун дрвених конструкција према Еврокоду 5, Грађевински факултет, Академска мисао, Београд, 2019.

М. Гојковић, Д. Стојић: Дрвене конструкције, Грађевински факултет, Гроскњига, Београд, 1996.

Б. Закић: Механика дрвета, САНУ, Београд, 1999.

E. Borgström and J. Fröbel (eds.): The CLT Handbook, Skogsindustrierna, Stockholm, 2019.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011