Пројектовање спрегнутих конструкција од челика и бетона [m3k1пс]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
мастер академске студије
Наставник
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
4
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Аудиторна предавања уз помоћ презентационе технологије. Часови вежбања изводе се аудиторно – презентацијапроблема, решења проблема, решење нумеричких задатака. На вежбама студенти анализирају и решавају проблеме у малим групама уз асистенцију наставника.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
30
30
40
0
0
Циљ предмета

Упознавање студената са диспозиционим решењима вишеспратних зграда и спрегнутих међуспратних конструкција од челика и бетона и понашањем вишеспратних зграда при сеизмичком оптерећењу.  Стицање знања за самостално конструисање спрегнутих елемената конструкције и одређивање њихове носивости.

Исход предмета

По завршетку курса студент је оспособљен да самостално реши диспозицију зграде и спрегнуте међуспратне конструкције за различите намене објекта. На основу стеченог знања у оквиру овог курса, студент  самостално анализира понашање спрегнутих конструкција у зградарству и одређује носивост спрегнутих елемената од челика и бетона.

Садржај предмета

Диспозиционо решење вишеспратних зграда, гаража и других објеката у зградарству са спрегнутом носећом конструкцијом. Сеизмичка анализа, критеријуми за пројектовање и правила конструисања детаља за дисипативно понашање конструкције. Прорачун спрегнутих зграда на сеизмичка дејства – специфична правила. Типови спрегнутих носача. Прорачун спрегнутог носача према теорији еластичности и пластичности. Утицај скупљања и течења бетона на промену напонског стања у спрегнутом попречном пресеку од челика и бетона. Прорачун и конструисања подужног смичућег споја. Врсте можданика, пун и парцијални подужни смичући спој. Бочно-торзионо извијање спрегнутих носача.

Прорачун спрегнутих плоча на профилисаним лимовима. Гранична стања употребљивости спрегнутих носача, дејство вибрација услед људских активности унутар објекта. Прорачун и констуисање спегнутих стубова. Носивост попречног пресека на интеракцију аксијалне силе и момента савијања и контрола стабилности на извијање. Прорачун и конструисање веза у спрегнутим конструкцијама.

Литература

R.P. Johnson: Designers Guide to Eurocode 4:  Design of Composite Steel and Concrete Structures, Tomas Telford, London, 2012.

СРПС ЕН 1994-1-1 - Еврокод 4 - Пројектовање спрегнутих конструкција од челика и бетона - Део 1-1: Општа правила и правила за зграде.

R.P. Johnson, Composite Structures of  Steel and Concrete, Blackwell, Oxford, 2004.

Б. Деретић-Стојановић, Спрегнуте конструкције, Академска мисао, Београд, 2016.

СРПС ЕН 1998-1-1 - Еврокод 8 - Прорачун сеизмички отпорних конструкција - Део 1: Општа правила, сеизмичка дејства и правила за зграде.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011