Студенти хидротехнике и водноеколошког инжењерства сваке године, у мају у оквиру стручне екскурзије, обилазе објекте хидросистема Дунав-Тиса-Дунав. Као и свих претходних година, наши љубазни домаћини биле су колеге из Вода Војводине, а стручни обилазак су организовале колеге Раде Марчетић, Коста Лалошевић, Емил Поповић и Мирко Томићевић. Студенти су прво обишли Београдски кеј у Новом Саду где су видели обалоутврду и на њој постављену линију одбране од поплава. Потом су посетили новосадско пристаниште, где се обављају радови на проширењу вертикалног кеја и потом наставили до магацина за мобилну опрему за заштиту од поплава и хидрочвора Нови Сад. На хидрочвору су посматрали рад броске преводнице и видели уставу којом се регулише ниво у каналу Савино село – Нови Сад који се на том месту спаја са Дунавом. Следећи објекат била је брана на Тиси код Новог Бечеја са бетонским прагом и сегментним уставама и бродском преводницом, а потом су обишли стару Ајфелову преводницу у Бечеју на споју магистралног канала Богојево-Бечеј са Тисом и пумпну станицу која има кључну улогу у заштити Бачке од поплава.

31-05-23