Инжењерска лимнологија [б2х4ил ]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
основне академске студије
Наставник
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
5
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Аудиторна предавања уз помоћ презентационе технологије. Методске јединице праћене су одговарајућим описним или рачунским примеримаили реалним примерима из праксе. Часови вежбања почињу кратким објашњењима, а потом студенти раде задатке индивидуално или у малим групама. Студентима је доступан сајт предмета са материјалом са предавања и објашњеним поступком за решавање задатака на вежбама.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
30
30
0
30
10
Циљ предмета

Упознавање судената са основама физичких, хемијских и биолошких процеса унутар природних и вештачких водних тела. Упознавање са методама нумеричког моделирања ових процеса. Упознавање са антрополошким утицајима на физичко-хемијске и биолошке процесе у водним телима. Упознавање са методама за побољшање квалитета воде у језерима.

Исход предмета

Оспособљеност студената да, са аспекта хидротехничких инжењера, дају доприносе у мултидисциплинарним тимовима који се баве овом проблематиком.

Садржај предмета

Увод – порекло и класификација водних тела.  Физичко – хемијске и биолошке карактеристике водних тела (квалитет воде и седимента). Дефинисање појмова динамика реакције и хемијски реактори. Утицај хидродинамике на просторну расподелу и концентрације параметара квалитета воде. Математичко моделирање биланса кисеоника, нутријената и токсиканата. Анализа фитопланктона, зоопланктона и макрофита.  Веза метероролошких чинилаца (ветар, инсолација, температура...) са параметрима хидродинамике и квалитета воде. Изчавање утицаја сезонских температурних варијација на појаву термалне стратификације у језерима. Антропогене активности и њихов утицај на квалитет воде, језерски екосистем и динамику процеса еутрофикације.

Вежбе:Израда рачунских вежби.

Литература

1. Hutter, K. (editor),  (1984),  Hydrodynamics of lakes, Springer-Verlag, New York

2. Henderson-Sellers, (1984),  Engineering Limnology, Pitman Adv. Pub. Program.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011