Технике геодетских мерења [б2г1тм]

Студијски програм
Геодезија
Врста и ниво студија
основне академске студије
Статус предмета
обавезни
ЕСПБ
7
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
3
4
0
0
Методе извођења наставе

Курс је организован у форми предавања и вежби. Предавања се излажу употребом MS PowerPoint презентације и прате методолошке целине.  Вежбе се изводе у лабораторији за премер и на унапред припремљеном полигону. Извођење наставе подразумева и редовно и систематично проверавање студената

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
40
10
10
0
0
Циљ предмета

После завршеног курса студент треба у потпуности стекне опште знање и способност  употребе геодетских инструмената (мерилима угла, дужине, висинске разлике и техника Глобалног Позиционог Система). 

Исход предмета

Као резултат очекује се да студент буде припремљен за самостални рад и употребу постојећих геодетских мерила, да буде у могућности да успешно прати и примењује принципе нових технологија. Од студента се очекује да покаже индивидуалну спосоност да користи мерило и да може самостално да обради мерене величине, и приказе из у форми елабората.

Садржај предмета

Теоријска настава

Подразумева упознавање са појмом мерења, мерених величина, грешкама мерења и условима при њиховом извођењу. Сагледавању конструкције теодолита, испитивању услова мерења,  ректификације инструмента, центрисања као и метода мерења хоризонталних праваца и зенитних одстојања. Примени мерних трака и оптичких даљиномера, као и,  услова при мерењу, поправкама мерених величина и критеријума за праћење и контролу мерења. Сагледавање конструкције нивелира и пратеће опреме, испитивању услова, ректификације и поступка извођења мерења висинских разлика. Сагледавању основних карактеристика система тоталне станице: теодолит, даљиномер и микропроцесор. Упознавање са основном конструкцијом, принципима  и применом ГПС система у геодетском снимању детаља.

Практична настава:

Садржај

Угловне и линеарне мерне јединице; Теодолит - конструкција, поступци центрисања и визирања; Одређивање осетљивости цевасте либеле; Испитивање и ректификација теодолита; Обрада података резултата  мерења хоризонталних праваца и вертикалних углова; Индиректно одређивање елемената геодетске мреже; Мерење хоризонталних праваца у затвореном полигону; Мерење зенитних углова и одређивање висинских разлика тригонометријским нивелманом у затвореном полигону; Мерења дужина и висинских разлика тахиметријским путем (Рајхенбаховим даљиномером) у затвореном полигону; Нивелир конструкција, испитивање нивелманског инструмента и мерење висинских разлика техничким нивелманом;Тотална станица конструкција, испитивање и ректификација; Мерење хоризонталних праваца, хоризонталних дужина и висинских разлика Тоталном станицом; конструкција, принципи и примена ГПС система

Литература

1. Практична геодезија 1 /О. Васовић, Ј. Гучевић/Висока грађевинско-геодетска школа, 2010,  ISBN 978-86-7488-120-0, стр.324.                                               

2. Практична геодезија /К. Врачарић и И. Алексић:/ Београд 2007.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011