Заштита од поплава [м0х1зп]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
дипломске академске студије
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
4
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
1
0
0
Методе извођења наставе

Аудиторна предавања уз помоћ презентационе технологије. Вежбе се изводе у рачунском центру где студенти самостално или у малим групама раде индивидуалне задатке. За израду појединих вежби ко-ристи се лиценцирани софтвер (HEC-RAS, GeoRAS). Током семестра студенти раде семинарски рад на изабрану тему и јавно га презентују на крају курса.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
0
0
0
0
0
Циљ предмета

Разумевање природе течења у коритима за велику воду и концепта математичког моделирања простирања поплавних таласа у руралним и урбаним срединама као основе за картирање плавних површина, штета и ризика од поплава. Стицање сазнања у области процене штета и ризика од поплава.Упознавање са инвестиционим и неинвестиционим мерама заштите од поплава .

Исход предмета

Оспособљеност за планирање и анализу ефеката различитих мера заштите од поплава и сарадњу са стручњацима других профила у процени и картирању штета и ризика од поплава.

Садржај предмета

Европска и наша искуства у области одбране од поплава. Типологија поплава и фактори који утичу на појаву великих вода. Хидролошке подлоге на нивоу слива и водотока. Основне одлике течења у кориту за велику воду (КВВ): хидраулички отпори, крива протока у КВВ, расподела протока на главно корито и плавне површине, размена количине кретања између основног корита и плавних површина, расподела тангенцијалног напона по ширини КВВ, вртлози са вертикалном и хоризонталном осовином, утицај веге-тације. Математички модели линијског и раванског неустаљеног течења у КВВ. Моделирање утицаја ве-гетације. Модел простирања поплавног таласа у урбаним срединама. Методе за процену штета од по-плава. Картирање штета и ризика од поплава. Инвестиционе активне и пасивне мере заштите – објекти и схеме управљања поплавама. Оптимизација у пројектовању насипа. Неинвестиционе мере заштите – интегрални приступ у сфери планирања, заштите/ревитализације објеката, заштите животне средине, обавештавања и едукације становништва.

Литература

 

P. Ackers: Flow formulae for straight two-stage channels, J. Hydr. Res., 31(4), 509-531, 1993.

 

D. Đorđević, I. Stojnić, F. Muhić:Prikaz modela linijskog tečenja u koritu za veliku vodu zasnovanog na razmeni količine kretanja između glavnog korita i plavnih, Vodoprivreda, 47, 273-275, 79-91, 2015.

 

D. Đorđević, F. Stanić:Prikaz modela nezavisnih segmenata za proračun linijskog tečenja u koritu za veliku vodu, Vodoprivreda, 51, 297-299, 123-136, 2019.

 

M.N. Nepf: Hydrodynamics of vegetated channels, J. Hydraulic Res., 50(3), 262-279, 2012.

 

T. Raadgever, N. Booister, M.Steenstra, N. van der Schuit,J. van den Bossche, J. Jadot, F. Ohls, W. Kiewisz, D. Lewis: STAR-FLOOD Practitioner’s Guidebook, STAR-FLOOD Consortium, 2016.

М. Јовановић: Регулација река, Грађевински факултет, Бепград, 2008.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011