Хидрологија [б3о3хи]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
основне академске студије
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
6
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
3
2
0
0
Методе извођења наставе

Аудиторна предавања уз помоћ презентационе технологије. Вежбања са кратким објашњењима и израдом задатака индивидуално или у малим групама. Обавезна посета Републичком хидрометеоролошком заводу.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
30
20
0
50
0
Циљ предмета

Упознавање са процесима у хидролошком циклусу и њиховом интеракцијом са хидротехничким објектима и водопривредним системима. Разумевање процеса падавина и отицаја на сливовима и стицање основних знања за анализу хидролошког режима у водотоковима и упознавање са методама мерења и обраде хидролошких података. Разумевање појма водног биланса и овладавање основним методама његове анализе.

Исход предмета

Студент је упознат са значајем сагледавања специфичности хидролошког циклуса на сливу и оспособљен је за самостално сакупљање, мерење и обраду података у основним анализама биланса вода на сливу, укључујући анализе падавина, испаравања, евапотранспирације и хидролошких величина (водостаји и протоци).

Садржај предмета

Предмет хидрологије, хидролошки циклус, улога хидрологије у хидротехници и водопривреди.  Појам водног биланса и методе анализе биланса. Хидролошки процеси. Атмосферски процеси. Падавине. Испаравање и евапотранспирација. Потповршински процеси. Отицај: компоненте отицаја, базни и директни отицај, ефективне падавине и губици. Хидрометријска мерења (мерење водостаја и брзина, оцена протока, криве протока). Фактори који утичу на отицај. Обрада хидролошких података: нивограми, хидрограми, криве трајања, сумарне линије запремине и сл.Хидрограми и њихова анализа. Сливови и њихове карактеристике. Примена вероватноће и статистике у хидрологији: рекапитулација основних појмова; хидролошки низови, тестирање хомогености и случајности, статистичка анализа низова (прилагођавање теоријских расподела), дијаграми вероватноће; примена регресионе анализе. 

Литература

Ј. Плавшић:Инжењерска хидрологија, Грађевински факултет, Београд, 2019.

Ј. Плавшић, З. Радић:Инжењерска хидрологија – решени задаци. Грађевински факултет, Академска мисао, Београд, 2015.

В. Вукмировић, Д. Павловић: Примењена хидрологија – збирка задатака. Грађевински факултет, Београд, 2018.

С. Јовановић:Техничар: грађевински приручник, књига 6: Хидрологија, погл. 2,Грађевинска књига, Београд, 1990.

С. Јовановић: Примена метода математичке статистике у хидрологији, Грађевински факултет, Београд, 1987.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011