Хидротехника [б3о2х]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
основне академске студије
Статус предмета
обавезни
ЕСПБ
6
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
3
2
0
0
Методе извођења наставе

Аудиторна предавања уз помоћ презентационе технологије. Методске јединице праћене су одговарајућим описним, рачунским примеримаили конкретним пројектима. Часови вежбања почињу објашњењима, а затим студенти раде задатке самостално.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
10
35
0
55
0
Циљ предмета

Упознавање са примењеним хидротехничким дисциплинама у сферама коришћења вода, заштитe од штетног деловања вода и заштите вода као ресурса.

Исход предмета

Обезбеђење довољног скупа знања за разумевање хидротехничких активности у оквиру људских заједница и мултидисциплинарно сагледавање последица тих активности на природно и друштвено окружење.

Садржај предмета

Увод. Хидролошки циклус. Водни биланс. Мерења у хидротехници. Анализе прикупљених података. Слив као основна водопривредна целина. Хидролошко и хидрауличко моделирање у хидротехници и водопривреди. Хидролошки модели: врста и намене. Појмови меродавних протицаја на бази рачунских киша и рачунских протока. Рачунске кише. Прорачун ефективне кише. Јединични хидрограм. Синтетички  хидрограми. Рационална метода. SCS метода. Анализа есктремних хидролошких величина. Примена метода вероватноће и статистике у хидротехници. Билансне методе прорачуна водних ресурса и потреба. Елементи подземних вода и заштита. Објекти и системи за: водоснабдевање, каналисање, пречишћавање, регулисање водотокова и заштиту од поплава, наводњавање, хидроенергетско коришћење вода, пловни путеви и пристаништа. Урбане воде. Воде и саобраћајнице. Елементи студија, планова, пројеката и планова управљања на сливном подручју. Примери из теорије и праксе.

Литература

Г. Хајдин: Основе хидротехнике, Грађевински факултет, Београд, 2020.

Г. Хајдин, В. Вукмировић, Б Батинић: Задаци из хидротехнике, Грађевински факултет, Београд, 1998.

В. Вукмировић, Д. Павловић: Примењена хидрологија – збирка задатака, Грађевински факултет, Београд, 2018.

Ј. Деспотовић: Каналисање кишних вода, Грађевински факултет, Београд, 2008.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011