Инжењерска геодезија 1 [б2г3и1]

Студијски програм
Геодезија
Врста и ниво студија
основне академске студије
Статус предмета
обавезни
ЕСПБ
5
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Настава се изводи кроз предавања (презентације на рачунару) током којих се студенти упознају са теоријским основама геодетских радова у инжењерко-техничким областима. Предавања су праћена вежбама у рачунарској учионици, где студенти користе софтвер (Matlab, Excel и AutoCad) да би се боље упознали са различитим математичким поступцима аналитичке разраде пројекта, прорачуном и оценом тачности и статистичком анализом мерења.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
0
30
30
30
10
Циљ предмета

Увођење студената у проблематику извођења геодетских радова у различитим инжењерско-техничким областима и решавање  елементарних задатака у инжењерским радовима

Исход предмета

Студенти су упознати са елементарним геодетским радовима у инжењерско-техничким областима. Оспособљени су за: повезивање објекта и геодетске мреже, аналитичку разраду геометрије објекта, рачунање елемената за обележавање са прорачуном тачности за изабрану методу, поступак обележавања и контроле геометрије на терену, одређивање површине обележене фигуре и запремине тела се прорачуном и оценом тачности.

Садржај предмета

Теоријска настава:

Увод у Инжењерску геодезију. Задаци инжењерске геодезије у инжењерско-техничким областима. Основни појмови о геодетским мрежама у инжењерским радовима. Геометријски елементи објекта. Повезивање објекта и геодетске мреже. Обележавање задатог  угла, дужине и висинске разлике. Методе и инструменти, извори грешака, прорачун тачности и оцена тачности мерених величина. Поступци и методе обележавања у зависности од захтеване тачности обележавања. Кружна кривина, прелазница (клотоида и кубна парабола), сложене S кривине. Bертикална кривина. Аналитичка разрада геометрије објекта. Методе и инструменти за обележавање елементарних величина геометријских елемената. Рачунање елемената за обележавање (за изабрану методу). Прорачун тачности обележавања елементарних величина  и геометријских елемента у хоризонталној равни. Висинско обележавање. Методе обележавања. Прорачун тачности. Обележавање и контрола обележене елементарне величина и  геометријског елемента.  Одређивање  површине обележене фигуре са оценом тачности. Одређивање запремине обележеног тела са оценом тачности (темељне јаме, насипа, усека, канала).

Практична настава:

Аналитичка разрада пројекта, сви могући случајеви рачунања пројектованих координата објекта . Рачунање главних елеманата прелазне, кружне, сложене и вертикалне кривине. Рачунање елемената за обележавање са прорачуном тачности за изабрану методу. Одређивање површине фигуре и запремине тела са прорачуном и оценом тачности Статистичка анализа мерења са тестирањем линеарних хипотеза.   

Литература

1.     С. Ашанин, Инжењерска геодезија 1, Агео д.о.о, Београд, 2003.

2.     С. Ашанин и др., Збирка одабраних задатака из Инжењерске геодезије, Геокарта, Београд, 2007.

        3.   А. Беговић, Инжењерска геодезија 1 и 2, Грађевинска књига, Београд

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011