Теорија меког рачунања [б1м2тм]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
основне академске студије
Наставник
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
4
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Аудиторна предавања уз помоћ презентационе технологије. Методске јединице праћене су одговарајућим описним или рачунским примерима или реалним примерима из праксе. Часови вежбања почињу кратким објашњењима, а потом студенти раде задатке индивидуално: Вежбања ће се одвијати углавном у рачунарској учионици како би се студенти оспособили за коришћење постојећих рачунарских програма и за израду једноставнијих програма.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
65
0
0
30
5
Циљ предмета

У овом предмету студенти ће бити упознати са техикама «меког» рачунања и њиховом применом у планирању и организацији грађевинске производње и пројеката.

Исход предмета

Савладане методе и техике меког рачунања и оспособљеност студената за њихову примену у другим предметима студија и касније у инжењерској пракси.

Садржај предмета

Предавања: Увод, врсте и подела техника меког рачунања. Расплинути (fuzzy) скупови и основне операције са овим скуповима. Задехов принцип екстензије. Fuzzy бројеви и аритметичке операције са овим бројевима. Линеарно (ЛП) и fuzzy линеарно програмирање (ФЛП). Графичко решење задатка ЛП. Примарни и дуални проблем ЛП. Белман-Задехов принцип за решавање задатака ФЛП. Конвексне и конкавне функције. Класично Математичко програмирање. Нелинеарно програмирање (НП). Услови Коруша–Куна-Такера. Еволуционе и хеуристичке методе. Генетски алгоритми и стратегије. Методе «интелигенције» ројева. Неуралне мреже (НМ). Појам вештачког неурона и основни принципи формирања и функционисања НМ. Примена НМ за израду прогнозних модела за неке проблеме из грађевинарства. 

Вежбе: Решавање задатака и карактеристичних примера из грађевинарства уз савладавање одговарајућих рачунарских програма у MATLAB-u и Excelu. Решене задатке са вежбања студенти ће комплетирати у виду елабората.

Литература

Прашчевић, Ж. (1992), Операциона истраживања у грађевинарству, Грађевински факултет, Београд

Klir,G. J., Yuan, B., (2000), Fuzzy sets and Fuzzy Logic, Prentice Hall

Zurada, J. M., (1997), Introduction to Neural Systems, WPC, St. Paul

Ross, J. T., (1995), Fuzzy Logic with Engineering Applications, McGraw-Hill, Co., New York

До почетка наставе из овог предмета припремиће се и одговарајући уџбеник и писани материјали из овог предмета, који ће се први пут предавати на Грађевинском факултету .

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011