Операциона истраживања [б1м2ои]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
основне академске студије
Наставник
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
4
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Аудиторна предавања уз помоћ презентационе технологије. Методске јединице праћене су одговарајућим описним или рачунским примерима или реалним примерима из праксе. Часови вежбања почињу кратким објашњењима, а потом студенти раде задатке индивидуално. Један број часова вежбања се одржава у терминалској учионици ради савладавања и коришћења одговарајућих рачунарских програма.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
65
0
0
30
5
Циљ предмета

У овом предмету  студенти ће бити упознати са значајем и методама операционих истраживања и њиховом применом у планирању и организацији грађевинске производње и пројеката.

Исход предмета

Савладане методе оптимизације и операционих истраживања и оспособљеност студената за њихову примену у другим предметима студија и касније у инжењерској пракси.

Садржај предмета

Предавања: Операциона истраживања, дефиниција, методе и примена у грађевинарству. Линеарно програмирање (ЛП). Графичко решење задатка ЛП. Примарни и дуални дуални проблем ЛП. Транспортни проблем ЛП и његово решавање применом метода ланаца и потенцијала. Конвексне и конкавне функције. Класично математичко програмирање. Нелинеарно програмирање (НП). Услови Коруша–Куна-Такера. Дуални проблем НП. Услови комплементарности. Квадратно програмирање. Разломљено програмирање. Нумеричке методе за решавање задатака НП. Примена НП за оптимизацију конструкцијских система, планова производње.  Динамичко програмирање. Белманов принцип оптималности. Мрежно програмирање и његова веза са мрежним планирањем. Метод Форда Фулкерсона. Оптимизација мрежних планова.

Вежбе: Решавање задатака и карактеристичних примера из грађевинарства уз примену рачунарских програма.  Решене задатке са вежбања студенти ће комплетирати у виду елабората.

Литература

Прашчевић, Ж., (1992), Операциона истраживања у грађевинарству, Грађевински факултет, Београд  (Друго допуњено издање овог уџбеника у сарадњи са Н. Прашчевић је у завршној фази)

Оприцовић, С., (1992), Оптимизација система, Наука и Грађевински факултет, Београд

Петрић, Ј. (1989), Операциона истраживања, Научна књига, Београд

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011