Дигитално моделирање терена [б2г3дм]

Студијски програм
Геодезија
Врста и ниво студија
основне академске студије
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
5
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Настава се изводи кроз предавања (презентације на рачунару) током којих се студенти упознају са теоријским основама дигиталног моделирања терена. Предавања су праћена вежбама у рачунарској учионици, где студенти користе математички софтвер (Matlab) да би се боље упознали са различитим методама интерполације, као и професиионални софтвер за дигитално моделирање терена (MapSoft i SurfIng) да би овладали поступцима формирања, верификације и анализе ДМТ-а.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
50
0
20
30
0
Циљ предмета

Упознавање студената са теоријским и практичним аспектима дигиталног моделирања терена.

Исход предмета

Студенти су упознати са најважнијим аспектима различитих метода прикупљања ДМТ података  и методама за моделирање површи терена и интерполацију висина из ДМТ-а. Оспособљени су да коришћењем доступних софтверских алата верификују и обраде прикупљене ДМТ податке и да над формираним ДМТ-ом изврше стандардне ДМТ анализе.

Садржај предмета

Теоријска настава:

Увод. Дефиниције и терминологија. Дескриптори површи терена. Стратегије за прикупљање узорка. Технике прикупљања података о терену (аерофотограметрија, ЛИДАР, ИнСАР, дигитализација постојећих подлога, теренске методе). Моделирање дигиталне површи терена (грид, ТИН и хибридни модел). Интерполација. Линеарне и површинске апроксимације и интерполације код ДМТ-а. Методе покретних површи. Методе коначних елемената. Геостатистичке методе интерполације. Специјалне методе интерполације. Формирање грид ДМТ-а. Формирање ТИН-а и ДМТ-а базираног на ТИН-у. Верификација ДМТ-а. Детекција и елиминација грешака. Филтрирање података. Оцена квалитета ДМТ-а. Анализе ДМТ-а. Руковање ДМТ базама података. Визуелизација ДМТ-а.  Дистрибуција ДМТ података. Примене ДМТ-а. Стандарди.

Практична настава: Вежбе

Интерполација висина применом изабраних метода. Софтверски алати за дигитално моделирање терена. Верификација ДМТ података и формирање ДМТ-а коришћењем изабраних софтверских алата. Обрада ДМТ података и формирање озохипси картографског квалитета. Конструкција подужних и попречних профила терена. Оцена квалитета ДМТ-а. Рачунање запремина.

Литература

1. Zhilin Li, Quing Zhu, Christopher Gold: Digital Terrain Modeling – Principles and Methodology, CRC Press, 2005.

2. Жељко Цвијетиновић: Дигитално моделирање терена, писана предавања, 2008.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011