Практична настава из инжењерске геодезије [б2г3пи]

Студијски програм
Геодезија
Врста и ниво студија
основне академске студије
Статус предмета
обавезни
ЕСПБ
3
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
0
3
0
0
Методе извођења наставе

Практична настава се изводи на терену уз примену геодетских инструмената (тотална станица, дигитални и оптички нивелири, ГПС и зенит лот) са пратећом опремом. За обраду података се примењују одговарајући софтвери. Резултат је израђен теренски елаборат са свим скицама, извршеним контролама мерења и графичким прилозима.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
0
0
50
0
50
Циљ предмета

Едукација студената за извођење теренских радова у инжењерско-техничким областима и израда елабората о извршеним теренским радовима.

Исход предмета

Студенти су упознати са геодетским радовима у току изградње и експлатације различитих инжењерско-техничким објеката, а у оквиру практичне наставе треба да примена стечена знања на конкретним задацима и прођу све фазе радова за израду елабората: теренска мерења, трансфер података из инструмента у рачунар, оцену тачности мерења, изравнање и израду елабората.

Садржај предмета

Теоријска настава:

Нема теоријске наставе осим уводног објашњења за сваку практичну вежбу

 Практична настава:

Рекогносцирање и избор места за геодетску мрежу објекта. Мерење елементарних величина у геодетској мрежи. Анализа тачности мерених величина у геодетској мрежи. Повезивање објекта и геодетске мреже. Изравнање геодетске мреже објекта. Аналитичка разрада геометрије објекта. Прорачун тачности обележавања елементарних величина. Рачунање елемената за обележавање елементарних величине. Обележавање елементарних величина. Рачунање елемената за обележавање геометријских елемената. Обележавање геометријских елемената. Фиксирање обележених геометријских елемената објекта. Контролна мерења за контролу геометрије објекта. Геодетска мерења за потребе геодетског осматрања објеката и тла.

Литература

1.     С. Ашанин, Инжењерска геодезија 1, Агео д.о.о, Београд, 2003.

2.     С. Ашанин и др., Збирка одабраних задатака из Инжењерске геодезије, Геокарта, Београд, 2007.

3.     А. Беговић, Инжењерска геодезија 1 и 2, Грађевинска књига, Београд

        4.   Каповић, Геодезија у нискоградњи, Свеучилиште у Загребу, Загреб 2010.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011