Web GIS [м2и2вг]

Студијски програм
Геодезија
Врста и ниво студија
дипломске академске студије
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
5
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Настава се изводи кроз предавања (презентације на рачунару) у оквиру којих се студенти упознају са теоретским основама Web ГИС-а. Предавања су праћена вежбама у рачунарској учионици, где студенти стичу практична знања и вештине потребне за развој Web ГИС апликација. У оквиру практичне наставе студенти су подељени у групе од по 2 студента и свака група добија одговарајући пројекат на коме ради. У оквиру пројекта студенти користе одговарајуће ГИС компоненте и софтверске алате за развој једноставнијих или модификацију постојећих Web ГИС апликација.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
50
30
20
0
0
Циљ предмета

Стицање напредних знања и вештина везаних за публиковање и дистрибуцију геоинформација коришћењем ГИС и Web технологијa.

Исход предмета

Студенти су у стању да сагледају све важније аспекте везане за за публиковање и дистрибуцију геоинформација коришћењем ГИС и Web технологијa. Упознати су са принципима и техникама развоја и функционисања Web ГИС апликација, као и са свим важнијим стандардима у овој области. Оспособљени су за развој нових и кастомизацију постојећих Web ГИС апликација коришћењем стандардних ГИС компоненти и софтверских алата за развој Web ГИС апликација.

Садржај предмета

Теоријска настава:

Дистрибуирани ГИС и ГИС сервиси (увод, дефиниције, основне компоненте, примене). Основе мрежа и Интернета (комуникациони модели, протоколи, LAN, WAN). Клијент-сервер архитектура и архитектура дистрибуираних система (Web клијент-сервер архитектура, DCOM, .NET, CORBA, Java).  Web ГИС сервиси (публиковање статичких карата, статичка и интерактивна Web картографија, OpenGIS WMS, WFS и WFC). Дистрибуирани ГИС (архитектура, компоненте, развој). Стандарди за дистрибуиране ГИС сервисе (OpenGIS и ISO/TC 211). Основе GML-а (HTML, XML, GML, елементи, атрибути, геометријски елементи). Комерцијални софтвер, алати и компоненте за развој Web ГИС апликација (ESRI, Intergraph, MapInfo, Google и Microsoft алати). Аспекти квалитета и сигурности код дистрибуираног ГИС-а. Примене дистрибуираног ГИС-а (размена података и data warehousing, интелигентни системи за транспорт, примене код планирања и управљања пројектима).

 Практична настава: Вежбе

Oснове Web програмирања. ГИС компоненте за развој Web апликација и сервиса. Упознавање са постојећим Web ГИС апликацијама. Рад на пројекту.

Литература

1.Zhong-Ren Peng, Ming-Hsiang Tsou : Internet GIS: Distributed Geographic Information Services for the Internet and Wireless Network, John Wiley & Sons, 2003.

2.Brandon Plewe : GIS Online: Information Retrieval, Mapping, and the Internet, OnWord Press, 1997.

    3. Жељко Цвијетиновић, Милош Војиновић : Web ГИС, писана предавања, 2008.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011