Геоинформатика 1 [б2г2г1]

Студијски програм
Геодезија
Врста и ниво студија
основне академске студије
Статус предмета
обавезни
ЕСПБ
5
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
3
2
0
0
Методе извођења наставе

Настава се изводи кроз предавања (презентације на рачунару). Предавања су праћена вежбама у рачунарској учионици, где студенти користе разне софтверске алате да би се боље упознали са различитим алгоритмима и поступцима код обраде геопростроних информација.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
50
0
20
30
0
Циљ предмета

Упознавање студената са проблематиком прикупљања, обраде, анализе и дистрибуције геопросторних података и геоинформација. Нагласак је на упознавању са основним појмовима и математичким основама које се при томе користе, а мање на практичној примени тих знања у решавању задатака из праксе.

Исход предмета

Студенти су упознати са најважнијим појмовима из геоинформатике (дефиниције, алгоритми, технике, ИТ).

Садржај предмета

Теоријска настава:

Увод и терминологија. Историјат и развој. Примене. Основе ГИС-а. Функције и компоненте ГИС-а. Хардвер. Базе података и просторни подаци. Основни просторни концепти. Модели геопросторних података и моделирање. Модели базирани на пољима. Модели базирани на објектима. Векторски подаци. Растерски подаци. Представљање просторних података и алгоритми. Модели и алгоритми за просторне ентитете. Модели и алгоритми за представљање просторних података преко континуалних поља. Основни геометријски алгоритми. Триангулациони алгоритми. Мрежне структуре и алгоритми. Структуре и методе приступа за просторне податке. Опште структуре и методе приступа. Једнодимензионално индексирање. Просторно индексирање и упити. Растерске структуре за просторне податке. Структуре за тачкасте објекте. Структуре за линијске објекте. Структуре за колекције просторних објеката. Архитектуре ГИС-а. Хибридне, интегрисане и архитектуре базиране на компонентама. Дистрибуирани системи. Дистрибуиране базе података. Прорачуни базирани на локацији. Картографски интерфејс. Геовизуализација. Развој ГИС интерфејса. Временска компонента код просторних података.

 

Практична настава: Вежбе

Моделирање гепросторних података коришћењем стандардног РДБМС-а. Увод у рад са ГИС софтвером. Основне геометријске операције. Структуре и алгоритми за индексирање и претраживање просторних података. Просторне анализе растерских података. Просторне анализе векторских података.

Литература

1.Michael F. Worboys: GIS : A computing perspective, Taylor and Francis, 1995.

2.Жељко Цвијетиновић: Геоинформатика 1, писана предавања, 2008.

3.Burrough P.A., McDonnell, R.A.: Принципи географских информационих система, Грађевински факултет Универзитета у Београду, 2006.

4.    Paul A. Longley, Michael F. Goodchild, David J. Maguire, David W. Rhind: Geographic Information               Systems and Science, 2001.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011