Основe урбанизма [б1с3оу]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
основне академске студије
Наставник
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
6
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

1)  Екс катедра настава по појединим темама, приказане на примеру градова у Србији, уз потребне дигресије и ослонац на примере из других средина. 2)  Предавања су праћена дискусијом која проблематизује и критички обрађује конкретну тему. 3) Студенти се ангажују у обради појединих тема које излажу пред другим студентима и о којима се расправља. Резултати рада студената (индивидуално или групно) на овим темама, вреднује се као «синтезни задатак». Редовни долазак на наставу и  реаговање у процесу расправе  вреднује се као «активност у току предавања» и бодује се кроз тестове.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
0
0
50
0
50
Циљ предмета

Примарни задатак на овом предмету јесте упознавање са основним елементима изграђених простора. Предметом се комплексно разматрају кључна морфолошка обележја градских простора као и њихова међузависност са функционалним карактеристикама и културним контекстом у коме се налази. Укупни феномен структуре града посматра се двојако: морфогенетски – односно у склопу историјског континуитета његовог настанка, развоја и промена кроз време као и типолошки – односно у смислу његове класификације на бази кључних обележја која га дефинишу.

Исход предмета

Успешним завршетком курса, студенти треба да стекну: увид у основне параметре морфогенетске анализе порекла и карактеристика процеса промена у структури града; основна знања која треба да омогуће посматрање града у историјској перспективи; способност издвајања и анализе порекла и развоја кључних особености неког града или његовог дела.

Садржај предмета

Основни елементи урбаних простора; Кућа и парцела – карактеристике изграђености и функције; Улица – карактеристике изграђености и функције; Градски трг – карактеристике изграђености и функције; Градски блок – карактеристике изграђености и функције; Приобаље и водена површина; Град – физичка и функционална димензија; Положај градских структура и дистрибуција њихових елемената; Величина као одредница градских простора; Облик градских простора; Трансформација елемената градског простора; Систем урбанистичког планирања и планова; Структура и садржај урбанистичких планова; Процес урбанистичког планирања, процедуре и институције.

Вежбе: Вежбе су конципиране тако да се изводе у склопу синтезног задатка.

Литература

Barnett, Jonathan. An Introduction to Urban Design. New York City: Harper & Row, Publishers, 1982.

Castex Jean, Jean-Charles Depaule, and Philippe Panerai. Urbane forme. Beograd: Građevinska knjiga, 1989.

Đokić, Vladan. Urbana morfologija - grad i gradski trg. Beograd: Arhitektonski fakultet u Beogradu, 2004.

Kojić, Branislav. Varošice u Srbiji XIX veka. Beograd: Građevinska knjiga, 1970.

Kostof, Spiro. The City Assembled: The Elements of Urban Form Through History. Boston: A Bulfinch Press Book: Little, Brown and Company, 1992.

Krier, Robert. Urban Space. London: Academy Editions, 1979.

Linč, Kevin. Slika jednog grada. Beograd: Građevinska kwiga, 1974.

Lynch, Kevin. A Theory of Good City Form. Cambridge: The MIT Press, 1981.

Maksimović, Branko. Urbanizam u Srbiji, osnivanje i rekonstrukcija varoši u 19. veku. Beograd: Građevinska knjiga, 1962.

Milić, Bruno. Razvoj grada kroz stoljeća II. srednji vek. Zagreb: Školska knjiga, 1995.

Mumford, Lewis. Grad u historiji. Zagreb: Naprijed, 1968.

Tošković, Dobrivoje. Urbani dizajn, urbanistička tehnika i estetika. Banjaluka: Urbanistički zavod Republike Srpske, 2000.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011