Пројектовање геоинформационих система [м2и1пи]

Студијски програм
Геодезија
Врста и ниво студија
дипломске академске студије
Статус предмета
обавезни
ЕСПБ
5
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Настава се изводи кроз предавања (презентације на рачунару) током којих се студенти упознају са теоријским основама развоја геинформационог система и његовог увођења у рад. У оквиру вежбања студенти овладавају практичним аспектима развоја и имплементације геоинформационих система коришћењем различитих софтверских алата (CASE алатаи, DBMS и GIS софтвер). Студенти ће бити подељени у мање групе (2-3) студента и свака група ће добити одговарајући пројекат на коме ће радити.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
40
40
20
0
0
Циљ предмета

Упознавање студената са теоријским и практичним аспектима развоја и примене геоинформационих система. Посебна пажња се посвећује увођењу информационог система у организацију.

Исход предмета

Студенти су упознати са основним појмовима везаним за развој и примену геоинформационих система у организацији. Студенти поседују теројска и практична знања за развој и имплементацију геоинформационих система.

Садржај предмета

Теоријска настава:

Увод. Информациони системи. Увод у пројектовање и имплементацију информационих система. UMLмодели и дијаграми. CASE и други алати за развој информационих система.Анализа система и захтева корисника. Моделирање функција и процеса. Моделирање података. Архитектура система. Пројектовање базе података. Имплементација система. Организација и управљање пројектом. Увођење система у рад, едукација корисника и одржавање система.Пројектовање и имплементација геоинформационог система.Анализа корисничких захтева, евалуација корисника, постојећих података, хардвера и софтвера. Пројектовање просторне базе података. Прикупљање и конверзија података. Избор хардвера и софтвера. Дистрибуција података. Посебни аспекти развоја и имплементације геинформационих система за управљање непокретностима.

 Практична настава: Вежбе.

Развој и имплементација географског информационог система за одабрану област примене коришћењем различитих софтверских алата (CASE алати, DBMS и GIS софтвер): анализа случајева примене, моделирање и имплементација базе података.

Литература

1.Albert K.W. Yeung, G.Brent Hall : Spatial Database Systems – Design, Implementation and Project Management, Springer, 2007.

2.John E. Harmon, Steven J. Anderson : The Design and Implementation of Geographic Information Systems, John Wiley & Sons, 2003.

3.Booch, G., Rumbaugh, J., Jacobson., I., "UML водич за кориснике", CET, Београд, 1999.

4.Roger Tomlinson : Thinking about GIS: Geographic Information System Planning for Managers, ESRI press, 2011.

5.Жељко Цвијетиновић: Пројектовање геоинформационих система, писана предавања, 2012.

6.Michael Zeiler: Modeling Our World: The ESRI Guide to Geodatabase Design. ESRI press, 2000.

    7. David Arctur, Michael Zeiler : Designing Geodatabases: Case Studies in GIS Data Modeling, ESRI        press, 2004.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011