Квалитет водa [б1х3кв]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
основне академске студије
Статус предмета
обавезни
ЕСПБ
5
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
3
2
0
0
Методе извођења наставе

Предавања уз помоћ презентационе технологије. Методске јединице праћене су одговарајућим описним или рачунским примерима или реалним примерима из праксе. Студентима је доступан сајт предмета са материјалом са предавања и поступком за решавање задатака на вежбама.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
60
10
0
30
0
Циљ предмета

Курсом је предвиђено упознавање са основним хемијским принципима који се примењују за карактеризацију природних еколошких система и за контролу квалитета воде.

Исход предмета

Оспособљеност студената за процену квалитета воде. 

Садржај предмета

Предавања:

Увод. Вода-основни појмови, физичко-хемијска својства воде, вода као део животне средине.  Систем вода-ваздух-земљиште. Изражавање концентрација. Хемијска равнотежа. Кисело-базни системи. Протонски услов, степен дисоцијације, пуферски и карбонатни систем, киселост и алкалност. Комплексна једињења-дефиниције и врсте комплексних система. Хетерогене равнотеже. Растварање и таложење чврстих материја, производ растворљивости. Растварање гасова, Хенријев закон. Оксидо-редукциони системи. Потенцијал и Нернстова једначина. Оксидо-редукционе једначине. Корозија. Хемија хлора. Органске материје у водама. Увод у органску хемију и номенклатура. Најважнији органски загађивачи. Термодинамика хемијских процеса. Кинетика, брзина и ред реакције. Бактериолошки показатељи квалитета воде. Квалитет воде и законска регулатива.

Вежбе:

Лабораторијски приручник посебно намењен за анализу квалитета воде.

Упознавање са лабораторијом за квалитет воде, лабораторијском опремом и инструментима. Боја и мутноћа воде, уклањање боје адсорпцијом. Електрична проводљивост и pH-вредност воде. Базност и киселост воде. Тврдоћа воде. Садржај хлорида и гвожђа, сулфата и азотних (амонијак, нитрати и нитрити) једињења у води. Провера тачности резултата хемијске анализе воде. Растворени кисеоник, садржај кисеоника на атмосферском притиску и на сниженом притиску (растворљивост гасова-Хенријев закон). Садржај органских материја у води. Утрошак калијум перманганата. Биохемијска потрошња кисеоника (БПК5). Садржај активног и резидуалног хлора у води. Коагулација ("Џар" тест). Филтрација. Обилазак лабораторије за контолу квалитета воде.

Литература

1. Видић Р., Хемија воде, Грађевински факултет, Универзитет у Београду, 2005.

2. Милојевић, М. Снабдевање водом и каналисање насеља, Грађевински факултет, Универзитет у Београду, 2003. 

3. Љубисављевић Д., Ђукић А., Бабић Б., Пречишћавање отпадних вода, Грађевински факултет, Универзитет у Београду, 2004.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011