Почетак наставе и образовања у области грађевинарства и геодезије на високошколском нивоу везује се за 19. јун 1846. године када је формирана Инжењерска школа при Лицеју у Београду. Оснивач и идејни творац Инжењерске школе био је инжењер Атанасије Николић (1803-1882), први ректор Лицеја, а касније и покретач Српске академије наука и уметности. Професори Инжењерске школе су били: Атанасије Николић (Практична геометрија-геодезија, Немачки језик), Игњат Станимировић (Немачки језик), Август Церман (Рачуница, Алгебра, Геометрија, Механика), Јан Неволе (Цртање и опште). Студије су трајале три године.
Током протеклих 175. година од када је почела настава из области грађевинарства и геодезије, мењале су се структуре образовања, политичке прилике, закони, наставни планови а ми смо посебно поносни на чињенице да се област грађевинарства и геодезије  изучавала готово од самих зачетака образовања у Србији, да су на нашем Факултету предавала велика имена српског градитељства и да је са факултета бирано 16 редовних и 6 дописних чланова САНУ и других иностраних академија.

Више о историјату Грађевинског факултета можете погледати овде

21-06-21