Све вести на сајту

У петак 25.10.2024. године Факултет је посетио професор Хуи Ли, са колеџа Транспортног инжењерства Универзитета Тонгји у Шангају. Према Шангајској листи, Универзитет Тонгји налази се између 151-200 места, али је у области грађевинарства рангиран као најбољи универзитет на свету, а у области саобраћајног инжењерства као пети на свету.

Професора Лија, са његовим сарадницима, први пут смо срели током стручне екскурзије и обиласка градилишта тунела Муњино брдо. Њихову посету организовала је кинеска фирма „CCCC“ , ангажована на капиталним пројектима саобраћајне инфраструктуре у Србији.

Након састанка са Управом факултета на којем је разматрана потенцијална сарадња у свим областима којима се наш факултет бави, колеге из Шангаја обишле су кабинет за пројектовање путева и лабораторију за коловозне конструкције. Упознали су се са текућим истраживањима, како у области пројектовања путне инфраструктуре, тако и са стручним и научним радом у нашој лабораторији. Такође је презентиран и рад у настави, при чему су посебно анализирани садржај и форма мастер радова наших студената. Кинеска делегација предложила је размену не само наставног, већ и студентског кадра. Први корак сарадње биће гостујућа онлајн предавања која се предвиђају већ за крај децембра.

29-10-24
Наука и струка

Поводом обележавања 100 година од објављивања Миланковићеве Теорије о климатским променама, Удружење Милутин Миланковић организује Међународну научну конференцију: „Миланковићeва Теорија о климатским променама – Сто година после“, 4. и 5. новембра 2024. године, на Грађевинском факултету, амфитеатар Милутина Миланковића (сала 225, II спрат).

Суорганизатори конференције су Грађевински факултет, Математички факултет, Географски факултет, и Факултет безбедности Универзитета у Београду и Астрономска опсерваторија Београд.  Покровитељ конференције је Министарство науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије.
 
Циљ конференције је да се, уз учешће водећих светских експерата у области климатских промена предвиди на основу Миланковићеве теорије шта се може очекивати у наредних сто година као последица климатских промена, како због природних дуготрајних процеса, тако и због антропогених фактора, и предложе практичне мере које људска цивилизација треба да предузме да спречи негативан утицај на животну средину.
 
Међународна конференција „Миланковићeва теорија о климатским променама – Сто година после“, организује се у оквиру програма обележавања 15 година од рођења великана српске и светске науке Милутина Миланковића и Mеђународног дана климатских промена
 
Учесницима конференције обратиће се Славко Максимовић, председник Удружења Милутин Миланковић, проф. Бранислав Бајат, декан Грађевинског факултета, Ненад Филиповић, директор Фонда за науку Републике Србије, представник Српске православне цркве, а Конференцију ће отворити академик Зоран Кнежевић, председник САНУ.
 
Конференција је отворена за јавност, сви заинтересовани могу да присуствују Конференцији.

 

Програм конференције

Трећи позив

Позивница

25-10-24
Наука и струка

Министарство науке, технолошког развоја и иновација објавило је 11.9.2024. године Конкурс за избор 50 кандидата (младих истраживача из Републике Србије) за боравак у Народној Ребублици Кини у наредне три године, на основу Споразума између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о научној и технолошкој сарадњи, потписаног 7. априла 2009. године.
Конкурс се односи на учешће у програму TYSP (Talented Young Scientist Program), који финансира Влада НР Кине, са трајањем боравка од 6 до 12 месеци. Детаљи овог програма могу се пронаћи на званичној страници.

Циљ овог конкурса је подршка и унапређење спровођења основних и примењених истраживања у приоритетним областима као што су вештачка интелигенција, биотехнологија, напредне енергетске технологије, истраживање свемира, машине и производни процеси будућности, и нови материјали.

Рок за пријаве је продужен до 1.11.2024. године.

22-10-24
Наука и струка

Симпозијум Друштва Грађевинских Конструктера Србије 2024 који је организован у сарадњи са Грађевинским факултетом Универзитета у Београду одржан је од 18. до 20. септембра у Врњачкој Бањи. Скупу је присуствовало више од 300 учесника, укључујући представнике из академске заједнице и грађевинске индустрије. У Зборнику радова са скупа објављено је укупно 89 радова на српском и енглеском језику. Одржано је пет уводних излагања из области мостова, вибрација, ФРП конструкција, санација, као и утицаја челичних и бетонских конструкција на животну средину. Уводни предавачи су били Килиан Кариус (LAP, Stuttgart), Марко Павловић (TU Delft) и Раденко Пејовић (Универзитет Црне Горе), као и два предавача са нашег факултета, Снежана Маринковић и Витомир Рацић. Округли сто са темом „У сусрет обавезној примени БИМ-a у грађевинском конструктерству“ окупио је велики број учесника и изазвао богату дискусију. Главни говорници панел сесије на тему „Актуелни научни пројекти из Србије и региона – Могућности примене и експлоатације резултата“ били су продекани за науку грађевинских факултета у Загребу и Београду, Ана Баричевић и Мирослав Марјановић, као и представници компанија из Србије: STRABAG – Марко Радуловић, PENTA GE CO – Михајло Ристић и PUT INŽENJERING – Денис Миленовић. Током ове сесије споменути су највећи научни пројекти у које је Грађевински факултет у Београду укључен, попут пројеката Circ-Boost, ERIES, итд.

Додељена су традиционална признања и награде:

Признање за најбоље стручно остварење добили су Димитрије Алексић, Милан Пандрц, Шериф Дуница, Саша Стошић за Пројекат: СТАНИЧНА ЗГРАДА У ОКВИРУ КОМПЛЕКСА ЖЕЛЕЗНИЧКЕ СТАНИЦЕ „БЕОГРАД ЦЕНТАР“. Признања за најбоље научно остварење добили су: Исидора Јаковљевић, Андрија Зорић и Никола Рајић, а додељена су и признања Заслужним члановима, Бошку Стевановићу и Драгославу Стојићу. Од 26 радова планираних за приказ у оквиру постер сесије, изложено је њих 23, а посебно поменути на затварању симпзијума били су награђени: Иван Нацков и Стефан Митровић. Посебна пажња посвећена је младим ауторима. Истакле су се Надица Ангова Колевска, Маја Ранисављевић и Милица Петровић које ће своје радове, у проширеном обиму и измењеном садржају, имати прилику да представе и у часопису Грађевински материјали и конструкције, чији је суиздавач ДГКС.

 

16-10-24
Наука и струка

На свечаном догађају одржаном 08.10.2024. године поводом најаве отварања два нова програма Фонда за науку Републике Србије (ИДЕЈЕ 2024 и Програм сарадње српске науке са дијаспором: Подршка за истраживачке посете научника из дијаспоре), представљено је 11 пројеката одабрано за финансирање  у оквиру Програма подршке сарадњи са српском научном дијаспором – Заједнички истраживачки пројекти (ДИЈАСПОРА 2023). Међу њима се налази пројекат „DIGIDRAIN: City-scale digital twins for urban drainage systems – bringing “smart” to water infrastructure“ чији је руководилац доц. др Милош Милашиновић, а пројектни тим чине истраживачи из Лабораторије за дигитално водно инжењерство  Грађевинског факултета Универзитета у Београду заједно са партнерима са Истраживачко-развојног института за вештачку интелигенцију Србије  и Грађевинско-архитектонског факултета у Нишу .
Пројекат се реализује уз значајну подршку еминентних чланова српске научне дијаспоре из Холандије (KWR Water Research Institute и TU Delft), Велике Британије (Imperial College London), Аустралије (Queensland University of Technology) и Канаде (Toronto Metropolitan University).
Циљ пројекта је развој методологије за креирање дигиталних близанаца за системе кишне канализације и имплементација овог иновативног приступа у процес управљања градском комуналном инфраструктуром.

Пројектном тиму желимо пуно успеха током имплементације пројекта!

11-10-24
Наука и струка

Доц. др Александар Секулић и асистент Огњен Антонијевић представљају Грађевински факултет Универзитета у Београду у конзорцијуму са Agri Marketplace (Португал), The Association Of Balkan Eco Innovations (Србија) и ГИЛАБ д.о.о. (Србија) којем је недавно одобрен пројекат „Developing carbon offset certification and trading platform for Mediterranean carbon farming“ у оквиру позива EIT Food-a.
Пројекат се бави следећим изазовима: смањењем ризика приликом преласка на регенеративну пољопривреду (Reg Agri) за пољопривреднике, смањењемм трошкова преласка на регенеративну пољопривреду за предузећа и потрошаче и демонстрацијом побољшања здравља земљишта и биодиверзитета успостављањем висококвалитетне платформе за сертификацију и трговину карбонским кредитима за подручје Медитерана, са фокусом на маслине и бадеме. Ове две културе имају велики потенцијал за задржавање угљеника у њиховој биомаси и земљишту и самим тим за смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште уколико се регенеративне праксе примене у производњи.

Пројектном тиму желимо пуно успеха током имплементације пројекта!

11-10-24
Наука и струка

Због великог броја захтева за продужење рока за регистрацију (подношење) сажетака, нови/коначни рок за регистрацију (подношење) сажетака за учешће на Конференцији је 21.10.2024.

Више информација овде.

09-10-24
Наука и струка

Друштво за испитивање и истраживање материјала и конструкција Србије, Институт за испитивање материјала ИМС-Београд, Грађевински факултет Универзитета у Београду и Грађевинско-архитектонски факултет Универзитета у Нишу у сарадњи са Инжењерском комором Србије, организују научно-стручни скуп "Актуелни трендови у области грађевинских материјала и конструкција",  10. октобра 2024. године, у свечаној сали Грађевинско-архитектонског факултета у Нишу.

Више информација овде.

04-10-24
Наука и струка

Почетком септембра је наш колега, доц. др Марко Маринковић, на сјајан начин представио Грађевински факултет на Међународној научној и стручној конференцији земљотресног инжењерства одржаној у Бишкеку (Киргистан), у организацији Међународне асоцијације експерата земљотресног инжењерства. Поред одржаног предавања по позиву на тему „An innovative solution for seismic decoupling of infill walls that is both cost-efficient and easy to install“, доц. др Маринковић је одликован и наградом за изузетан допринос развоју земљотресног инжењерства.

Честитамо!

04-10-24
Наука и струка

Организациони одбор ICUP2025 упућује позив за учешће на 5. међународној конференцији о урбанистичком планирању која ће се одржати од 10. до 11. априла 2025. године у Научно-технолошком парку у Нишу, Србија.

Више информација овде.

Упутство за припрему апстракта овде.

30-09-24
Наука и струка
! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011