- О факултету
- Изабери ГРФ
- Упиши се
- Студије
- Наука и струка
- Документа
Доц. др Александар Секулић и асистент Огњен Антонијевић представљају Грађевински факултет Универзитета у Београду у конзорцијуму са Agri Marketplace (Португал), The Association Of Balkan Eco Innovations (Србија) и ГИЛАБ д.о.о. (Србија) којем је недавно одобрен пројекат „Developing carbon offset certification and trading platform for Mediterranean carbon farming“ у оквиру позива EIT Food-a.
Пројекат се бави следећим изазовима: смањењем ризика приликом преласка на регенеративну пољопривреду (Reg Agri) за пољопривреднике, смањењемм трошкова преласка на регенеративну пољопривреду за предузећа и потрошаче и демонстрацијом побољшања здравља земљишта и биодиверзитета успостављањем висококвалитетне платформе за сертификацију и трговину карбонским кредитима за подручје Медитерана, са фокусом на маслине и бадеме. Ове две културе имају велики потенцијал за задржавање угљеника у њиховој биомаси и земљишту и самим тим за смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште уколико се регенеративне праксе примене у производњи.
Пројектном тиму желимо пуно успеха током имплементације пројекта!
На свечаном догађају одржаном 08.10.2024. године поводом најаве отварања два нова програма Фонда за науку Републике Србије (ИДЕЈЕ 2024 и Програм сарадње српске науке са дијаспором: Подршка за истраживачке посете научника из дијаспоре), представљено је 11 пројеката одабрано за финансирање у оквиру Програма подршке сарадњи са српском научном дијаспором – Заједнички истраживачки пројекти (ДИЈАСПОРА 2023). Међу њима се налази пројекат „DIGIDRAIN: City-scale digital twins for urban drainage systems – bringing “smart” to water infrastructure“ чији је руководилац доц. др Милош Милашиновић, а пројектни тим чине истраживачи из Лабораторије за дигитално водно инжењерство Грађевинског факултета Универзитета у Београду заједно са партнерима са Истраживачко-развојног института за вештачку интелигенцију Србије и Грађевинско-архитектонског факултета у Нишу .
Пројекат се реализује уз значајну подршку еминентних чланова српске научне дијаспоре из Холандије (KWR Water Research Institute и TU Delft), Велике Британије (Imperial College London), Аустралије (Queensland University of Technology) и Канаде (Toronto Metropolitan University).
Циљ пројекта је развој методологије за креирање дигиталних близанаца за системе кишне канализације и имплементација овог иновативног приступа у процес управљања градском комуналном инфраструктуром.
Пројектном тиму желимо пуно успеха током имплементације пројекта!
Због великог броја захтева за продужење рока за регистрацију (подношење) сажетака, нови/коначни рок за регистрацију (подношење) сажетака за учешће на Конференцији је 21.10.2024.
Више информација овде.
Почетком септембра је наш колега, доц. др Марко Маринковић, на сјајан начин представио Грађевински факултет на Међународној научној и стручној конференцији земљотресног инжењерства одржаној у Бишкеку (Киргистан), у организацији Међународне асоцијације експерата земљотресног инжењерства. Поред одржаног предавања по позиву на тему „An innovative solution for seismic decoupling of infill walls that is both cost-efficient and easy to install“, доц. др Маринковић је одликован и наградом за изузетан допринос развоју земљотресног инжењерства.
Честитамо!
Друштво за испитивање и истраживање материјала и конструкција Србије, Институт за испитивање материјала ИМС-Београд, Грађевински факултет Универзитета у Београду и Грађевинско-архитектонски факултет Универзитета у Нишу у сарадњи са Инжењерском комором Србије, организују научно-стручни скуп "Актуелни трендови у области грађевинских материјала и конструкција", 10. октобра 2024. године, у свечаној сали Грађевинско-архитектонског факултета у Нишу.
Више информација овде.
Проф. др Владимир Обрадовић, председник Удружења за управљање пројектима Србије – IPMA Србија и проф. др Владан Кузмановић, декан Грађевинског факултета потписали су Споразум о сарадњи. Сврха овог споразума је сарадња у области промоције и унапређења пројектног менаџмента кроз научно-стручну сарадњу Удружења за управљање пројектима Србије и Грађевинског факултета.
IPMA Србија је невладина развојна, професионална и истраживачка организација, квалификована за рад на различитим аспектима управљања програмима, портфолијима и пројектима. IPMA Србија је члан Међународне организације за управљање пројектима – IPMA, федерације од око 70 удружења чланова, од Европе до Азије, Африке, Блиског Истока, Аустралије и Северне и Јужне Америке.
Позивају се студенти завршне године основних и мастер студија - са следећих факултета у саставу Универзитета у Београду: Грађевински факултет, Саобраћајни факултет, Електротехнички факултет, Машински факултет, Архитектонски факултет, Рударско-геолошки факултет, Економски факултет, Правни факултет, Факултет организационих наука, Географски факултет, Хемијски факултет и Филозофски факултет - да се пријаве за обављање студентске праксе у секторима и одељењима Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и следећим предузећима и установама у надлежности Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре: Ер Србија, Инфраструктура железнице Србије, Дирекција за водне путеве, Контрола летења Србије и Црне Горе СМАТСА, КОРИДОРИ СРБИЈЕ, Институт за путеве, Дирекција за железнице, Саобраћајни институт ЦИП, Србија Карго и Директорат цивилног ваздухопловства.
Највише места отворено је за студенте Грађевинског и Саобраћајног факултета.
Пракса ће трајати два месеца – од 1. новембра до 31. децембра 2024.
Током трајања праксе студенти ће имати обезбеђену новчану надокнаду и непосредно одређеног ментора из реда запослених.
Пријављивање студената се врши електронским путем од 23.09. до 15.10. 2024. преко портала Центра за развој каријере Универзитета у Београду.
Списак отворених позиција у овом циклусу налази се овде, где кандидати могу да приступе описима позиција и пријављивању. Уз пријаву потребно је доставити скенирану потврду о студирању.
________________________________________
Програм праксе реализује се на основу Протокола о сарадњи потписаног између Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Универзитета у Београду у области организовања и реализовања стручне праксе студената у Министарству, органима у саставу Министарства, јавним предузећима и јавним агенцијама које обављају делатности из делокруга рада Министарства. Један од циљева сарадње је да што већи број студената Универзитета у Београду стекне практична знања и вештине и релевантно радно искуство током студија у циљу унапређења академског знања.
У организацији Центра за развој каријере студената, Студентског парламента Грађевинског факултета у Београду и Студентског парламента Архитектонског факултета у Београду, у периоду од 12. – 15. октобра 2024. године, на Златибору, одржаже се 5. Конгрес студената грађевинарства, геодезије и архитектуре.
Циљ пројекта је да окупи студенте грађевинских, архитектонских и геодетских факултета који ће се сусрести са савременим трендовима науке и упознати са различитим начинима приступа и решавања конкретних проблема у области грађевинарства, архитектуре, урбанизма, просторног планирања, заштите животне средине.
Кроз вишедневни програм, еминентни стручњаци ће својим знањем и искуством на предавањима студентима дати прилику да стекну нова знања, индивидуално напредују и стручно се усаврше.
На овај начин, наука се промовише директно кроз инвестиције у знање, а самим тим и будућност целе генерације научника и истраживача.
Конференција поред научно едукативног програма има посебан садржај који је осмишљен за упознавање и дружење.
Цена учешћа на 5. Конгресу студената грађевинарства, геодезије и архитектуре за студенте из Републике Србије износи 7700рсд (66евра) и обухвата: 3 ноћења на бази пуног пансиона, учешће на предавањима и радионицама, промо материјал и сертификат о учешћу на конференцији.
Цена учешћа на 5. Конгресу студената грађевинарства, геодезије и архитектуре за студенте из других земаља износи 9700рсд (83евра) и обухвата: 3 ноћења на бази полу пансиона, учешће на предавањима и радионицама, промо материјал и сертификат о учешћу на конференцији.
За студенте из Београда организован је аутобуски превоз који је могућ уз доплату у износу од 2000рсд.
Уколико сте заинтересовани за учешће, пријаве можете извршити до 01.10.2024. године, путем линка.
У оквиру Светске недеље зелене градње 2024 – WGBW24 - коју је Савет зелене градње Србије организовао у партнерству са Привредном комором Србије, 9. и 10. септембра одржана је Националнa конференцијa. Током оба дана конференције, уз саговорнике из Србије и Европе, кроз низ разговора, предавања, примера добре праксе и интерактивних дискусија, истраживало се како локална решења могу да одговоре на глобалне проблеме са којима се сусреће грађевински сектор. Током првог дана конференције одржана је промоција Circ-Boost пројекта у којем учествује Грађевински факултет и Reconstruct и Woodcircles пројеката који се фокусирају на примену циркуларности у грађевинском сектору. Представљање ових пројеката има за циљ да се привреди приближе решења, резултати са пројеката, а што ће дати допринос циркуларној економији. Током другог дана конференције представили су се различити видови иновација у грађевинском сектору: од иновација малих предузећа и кластера, преко механизама за подршку иновативној делатности, до нових погледа на приоритете и приступе у развоју системских решења.
Активности Савета током WGBW24 су видљиве и на Глобалној мапи активности Светског Савета зелене градње.