Све вести на сајту

Представници Грађевинског факултета Универзитета у Београду учествовали су на Деветој међународној конференцији ГНП 2024. - “Civil Engineering – Science and Practice” која је одржана од 5. до 9. марта 2024. године у Колашину у Црној Гори. Конференцију организује Грађевински факултет Универзитета у Црној Гори заједно са Инжењерском комором Црне Горе, и има за циљ да представи најновија достигнућа и иновације из науке и праксе у области грађевинарства.

Посебна сесија поводом обележавања педесетогодишњице Универзитета у Црној Гори под називом “Capacity Building in Higher Education, Inter-project coaching session” организована је у оквиру SмartWB Erasмus+ CBHE пројекта, у којој је учествовао и вођа пилот пројекта у Србији, који се спроводи у оквиру Circ-Boost пројекта, проф. др Иван Игњатовић са Грађевинског факултета Универзитета у Београду. Проф. др Иван Игњатовић искористио је ову прилику да представи пројекат Circ-Boost и његове циљеве, као и да учествује у дискусији са представницима сличних пројеката из области грађевинарства, истражујући прилике за будуће сарадње са колегама из региона.

27-03-24
Наука и струка

ОД ПОНУДЕ ДО РЕАЛИЗАЦИЈЕ – ПРОЈЕКАТ ИЗ УГЛА ИЗВОЂАЧА

16 – 17. април 2024. године, хотел Putnik INN, Палмира Тољатија 9, Нови Београд

Циљ курса: упознавање полазника са најбитнијим аспектима управљања пројектима из угла извођача, као и стицање вештина (на радионици) за примену појединих метода на конкретним пројектима.

Опис курса: Првог дана курса биће обрађене теме које пресудно утичу на успех извођача на пројектима:
• Формирање понуде – сагледавање свих шест врста трошкова, формирање динамичког плана и управљање ризицима на квантификован начин.
• Краткорочно (оперативно) планирање – разрада уговорног динамичког плана на недељни и дневни ниво.

Представиће се две методе: „Last Planner“ и Планирање на бази циклуса рада.
• Контрола реализације (за сваки нови оперативни план) – мерење прогреса, анализа трендова применом методе зарађене вредности, корективне мере.
На радионици која ће бити организована другог дана курса полазници ће самостално вежбати:
• циклограмско планирање са анализом токова и оптимизацијом циклограма,
• мерење продуктивности и губитка продуктивности на градилишту,
• контролу времена и трошкова применом методе зарађене вредности.

Предавачи:
в. проф. др Зоран Стојадиновић, дипл. грађ. инж.
асистент др Марија Ивановић, дипл. грађ. инж.

КАТЕДРА ЗА УПРАВЉАЊЕ ПРОЈЕКТИМА У ГРАЂЕВИНАРСТВУ, ГРАЂЕВИНСКИ ФАКУЛТЕТ У БЕОГРАДУ

Више информација можете да погледате овде.

22-03-24
Наука и струка

У понедељак 18. марта 2024. на Грађевинском факултету у Београду, Иван Милићевић, маст. инж. грађ. одбраниo је докторску дисертацију под насловом:

ДЕМОНТАЖНИ СПОЈЕВИ ЧЕЛИЧНИХ И АРМИРАНОБЕТОНСКИХ ЕЛЕМЕНАТА СА МЕХАНИЧКИМ СПОЈНИЦАМА ПРИ ИНТЕРАКЦИЈИ СМИЦАЊА И ЗАТЕЗАЊА

Чланови комисије за одбрану били су: проф. др Снежана Маринковић, в. проф. др Бранко Милосављевић, в. проф. др Иван Игњатовић, в. проф. Милан Спремић, доц. др Марко Павловић (TU Delft).

Честитамо!

18-03-24
Наука и струка

Радионица пројекта RECONECT одржана je 24 - 26. јануара 2024. у Београду, у хотелу Courtyard by Marriott.
На почетку радионице која је одржана првог дана у оквиру уводне речи, учесницима су се обратили  проф. Јасна Плавшић, руководилац пројекта са Грађевинског факултета (UNBELGR), проф. Александар Ђукић, продекан Грађевинског факултета, Зоран Војиновић (IHE Делфт),  координатор пројекта RECONECT. Затим су одржане презентације: Var River Basin and Les Boucholeurs, France (Jelena Batica, Université Cote D'Azur), Elbe Estuary, Hamburg, Germany (Christian Ebel, BUKEA), Seden Strand, Odense, Denmark (Lars Sønderby), Израда првог Плана управљања ризиком од поплава за Србију (Мерита Борота, Дирекција за воде), Хидролошке прогнозе у сливовима малих река у Србији (Дејан Владиковић, Републички хидрометеоролошки завод Србије), Владимир Бељинац (ЈВП Србијаводе). Сарадници пројекта су  презентовали случајеве реке Тамнава, општине Крупањ, реке Врбања у БИХ, реке Камчија у Бугарској, реке Пилица у Пољској, реке Брегана у Хрватској. Другог дана је настављена процена опасности и ризика у свим сценаријима, процена бенефита и заједничке користи. Трећег дана теме су биле: анализа трошкова и користи, препоруке и закључци, акциони план.
Током боравка, за учеснике тродневне радионице пројекта RECONECT, организована је пешачка тура по центру Града.

Видео можете да погледате на нашем јутјуб каналу.

06-02-24
Наука и струка

На Грађевинском факултету, у среду 31. 1. 2024. године, проф. др Мирјана Малешев и проф. др Властимир Радоњанин, са Факултета техничких наука у Новом Саду, одржали су предавање на тему " Понашање бетонских конструкција у условима пожара, каратеристична оштећења и могућности за санацију"

Предавање је пре свега било намењено студентима мастер и докторских студија који су имали прилику да употпуне и надограде своја досадашња знања из ове области.
Посебна пажња посвећена је практичном решавању проблема санације бетонских конструкција након пожара што је посебна вредност овог предавања.

Захваљујемо се професорима Малешев и Радоњанин и радујемо се новој прилици за сарадњу.

05-02-24
Наука и струка

У петак 26. јануара 2024. на Грађевинском факултету у Београду,

Сандра Гушевац, дипл. грађ. инж. одбранила је докторску дисертацију под насловом:

СВОЈСТВА ЗЕЛЕНИХ БЕТОНА СА АГРЕГАТОМ ОД БАКАРНЕ ШЉАКЕ ИЗ РУДАРСКО-ТОПИОНИЧАРСКОГ БАСЕНА “БОР”

Чланови комисије за одбрану били су: проф. др Снежана Маринковић, проф. др Димитрије Закић, проф. др Мирјана Малешев (Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду), в. проф. др Александар Савић, доц. др Александар Радевић.

 

Славко Васиљевић, маст. инж. геодез. одбраниo је докторску дисертацију под насловом:

МОГУЋНОСТИ ГЛОБАЛНИХ НАВИГАЦИОНО – САТЕЛИТСКИХ  И ТЕРЕСТРИЧКИХ МЕРНИХ СИСТЕМА ЗА ПЕРМАНЕНТНО ГЕОДЕТСКО ОСМАТРАЊЕ ПОМЕРАЊА ОБЈЕКАТА
 
Чланови комисије за одбрану били су: проф. др Драган Благојевић, в. проф. др Олег Одаловић, в. проф. др Михајло Поповић (Машински факултет Универзитет у Београду).


Честитамо!

29-01-24
Наука и струка

5. СРПСКИ КОНГРЕС О ПУТЕВИМА ће се одржати 30. и 31. маја 2024. године у Београду, у хотелу „Crown Plaza“. Организатори Конгреса су, традиционално, Српско друштво за путеве “Via-Vita“, као и Грађевински факултет и Саобраћајни факултет Универзитета у Београду.

Основне тематске области Конгреса су:
• Планирање и пројектовање – Примери и искуства
• Планирање и пројектовање- Нове технологије
• Управљање, грађење и одржавање путева
• ИТС и нове технологије у саобраћају
• Ефикасност и безбедност саобраћаја на путевима
• Одрживи развој и заштита животне средине

Предстојећи 5. СРПСКИ КОНГРЕСА О ПУТЕВИМА, одржаће се у светлу великог јубилеја – обележавања 90 година постојања Српског друштва за путеве  “Виа-Вита“, чиме ће овај скуп још више добити на ексклузивности и значају. Очекује се присуство великог броја стручњака из земље и иностранства као и високих званица из политичког и јавног сектора. У току дводневног радног дела Конгреса биће представљени бројни ауторски радови из земље и иностранства, уз обезбеђено симултано превођење (енглески језик).

Позивамо вас да нам се својим стручним радом придружите на 5. српском конгресу о путевима, те своје знање и искуство поделите са другим учесницима конгреса, од којих ћете такође моћи да сазнате нове домете у путној индустрији кроз набројане тематске области.

Више информација можете пронаћи на интернет страници конгреса.

23-01-24
Наука и струка

Центар за промоцију науке доделио је, у уторак, 26. децембра 2023. године, признања пројектима одабраним у оквиру првог националног Јавног позива за финансирање грађанских научних истраживања. На позив објављен 2. октобра пријављено је 127 пројеката, а одабрано је њих шест.
Признања је, на свечаности у Народном музеју Србије, доделила др Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација.

Међу изабраним пројектима налази се:

Citizen Co-Creation: Shaping a Sustainable Future of Wastewater Treatment in Serbia by Pioneering Energy-Neutral & Zero-Waste Aproach, а кординаторка пројекта је в. проф. Бранислава Лекић са Грађевинског факултета Универзитета у Београду.

Честитамо!

 

 

фото:Андрија Ивановић

28-12-23
Наука и струка

Са задовољством обавештавамо јавност да је још једна пројектантска компанија постала пријатељ Грађевинског факултета. Господин Димитрије Алексић, власник компаније ДЕЛ ИНГ д.о.о. и декан проф. др Владан Кузмановић потписали су уговор којим је компанија ДЕЛ ИНГ постала сребрни пријатељ Грађевинског факултета.

Делатност фирме ДЕЛ ИНГ д.о.о., Београд, (бивши Делфин Инжењеринг д.о.о.) је пројектовање, инжењеринг и консалтанинг, потребни за изградњу грађевинских објеката. Фирма је радила са многим иностраним партнерима и испоручивала пројекте на разним језицима и по разним нормама. Персонал фирме је комбинација искусних и младих инжењера, тимски добро организованих. Фирма располаже разноврсним лиценцираним софтвером, потребним за извршење свих постављених задатака.

26-12-23
Наука и струка

Предавање гостујуће професорке др Лидије Здравковић се одлаже. О накнадном термину предавања ћемо вас обавестити путем сајта Факултета.

 






22-12-23
Наука и струка
! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011