Базе података у грађевинарству [б2х3бп]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
основне академске студије
Наставник
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
5
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Настава се изводи кроз предавања (презентације на рачунару) током којих се студенти упознају са теоријским основама пројектовања и развоја мање базе података из грађевинске праксе. Предавања су праћена вежбама у рачунарској учионици, током којих се студенти упознају и обучавају за коришћење програмског пакета Microsoft Access.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
60
5
15
15
5
Циљ предмета

Упознавање студената са теоријским и практичним аспектима креирања база података и коришћења програма за управљање базама података у грађевинарству.

Исход предмета

Студенти су упознати са основним појмовима везаним за пројектовање релационих база података као и програма за управљање базама података и њиховим коришћењем у инжењерској пракси. Оспособљени су да испројектују и креирају мале базе података коришћењем програмског пакета Access.

Садржај предмета

Теоријска настава

Увод. Основни појмови. Карактеристике базе поадатака. Систем за управљање базама података.Учесници у DBMS окружењу. Модел података. Апстракција података. Независност података. Модел ентитети – везе. Релациони модел података. Дефинисање, интегритет и манипулисање подацима у релационом моделу података. Пројектовање релационе базе података. Релациона шема. Функционлна зависност. Нормализација. Синтеза и више нормалне форме.

SQL. Креирање табела. Добијање података из табела. Сложени услови у клаузули where. Модификовање података. Функције над редовима. Сумирање података. груписање редова у табели. Спајање табела (inner join). Outer join. Коришћење скуповних оператора. Подупит.

Microsoft Access. Табеле. Рад са подацима. Упити. Селекциони упит. Добијање података спајањем две или више табела. Параметарски упит. Форме. Извештаји.

Вежбе

Пројектовање мање релационе базе података која може да се примени у грађевинарству.  Креирање базе података. Креирање табела. Унос података у табеле. Добијање података из базе података коришћењем филтера и упита. Форме. Приказ података у виду извештаја.

Литература

Прашчевић, Н. (2009), Системи база података, Чугура принт, Београд

Praščević, N. (2009), Data base systems, Čugura print, Belgrade

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011