Комунална хидротехника 1 [б1х3кх]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
основне академске студије
Статус предмета
обавезни
ЕСПБ
7
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
3
3
0
0
Методе извођења наставе

Аудиторна предавања уз помоћ презентационе технологије. Методске јединице праћене су одговарајућим описним или рачунским примерима или реалним примерима из праксе. Часови вежбања почињу кратким објашњењима, а потом студенти раде задатке индивидуално или у малим групама.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
20
30
25
25
0
Циљ предмета

Упознавање са принципима пројектовања и изградње објеката водоводних система. Упознавање са принципима пројектовања и изградње објеката постројења за припрему воде за пиће. 

Исход предмета

Оспособљеност студената за самосталну примену теоријских знања за планирање, пројектовање и изградњу објеката водоснабдевања и припреме воде за пиће.

Садржај предмета

Снабдевање водом као водопривредна грана. Потрошња воде. Типови водоводне мреже и система за снабдевања водом. Водоводне инсталације у зградама. Црпке и њихово коришћење у водоводима за захватање из изворишта и за потискивање у мрежу. Црпне станице.Станице за смањење притиска. Резервоари: улога, димензионисање, опрема. Хидраулички и економски прорачун водоводне мреже једног насеља и регионалног водовода. Математички модели водоводних система. Избор изворишта воде. Захватање и коришћење метеорске воде, површинске воде и подземне воде. Конструкције захватних грађевина. Заштита изворишта воде за пиће. Приказивање водоводног система у пројектима. Материјал за грађење водоводне мреже, примена и избор. Извођење, пуштање у погон и одржавање објеката водовода. Квалитет воде за пиће – санитарни, естетски и технички аспект. Избор поступка припреме воде за пиће. Захватање узорака за анализу. Преглед појединачних поступака за припрему воде за пиће. Постројње за припрему воде за пиће: објекти постројења, функционално и хидрауличко димензионисање објеката, отпадне воде са постројења, пратећи објекти и уређаји постројења, диспозиција постројења, хидраулички прорачуни и хидруалички профил. Мерења, регулација и управљање водоводним системима. Снабдевање водом у ванредним условима.

Вежбе: Израда елабората – пројекта целокупног система за снабдевање водом једог насеља: извориште воде, припрема воде за пиће, дистрибутивна мрежа и резервоар. 

Литература

Милојевић, М. Снабдевање водом и каналисање насеља, Грађевински факултет Универзитета у Београду, 2003. 

Љубисављевић Д., Ђукић А., Бабић Б. Пречишћавање отпадних вода, Грађевински факултет Универзитета у Београду, 2004.

Љубисављевић Д., Ђукић А., Бабић Б., Јовановић Б. Комунална хидротехника – Примери из теорије и праксе, Грађевински факултет Универзитета у Београду, 2001.

 

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011